ELAM, ALTIN ŞAFAK’IN BİZZAT TA KENDİSİ

ELAM, ALTIN ŞAFAK'IN BİZZAT TA KENDİSİ

Rum okullarında ENOSİS'in kutlanması kararının mimarı ırkçı ELAM'ın bizzat kendisi açıklıyor: Ayrı ya da kardeş parti değiliz. Karıştırmayın, biz Yunanistan'daki Altın Şafak'ın (Hrisi Avgi) ta kendisiyiz.

19 Şubat 2017 - 12:21 - Güncelleme: 24 Şubat 2017 - 03:13

Kıbrıs Rum parlamentosunun ENOSİS kararının okullarda kutlanması kararının ardından gözler, Güney’de sessiz sedasız değil açık açık büyüyen aşırı ırkçı, Neo-Nazi ELAM örgütüne çevrildi. Politis gazetesi, ELAM’ın lideri Hristos Hristu’nun 2013’te Sigma televizyonuna verdiği röportaja dikkat çekti. Arşiv kayıtlarında duruyor: ELAM lideri Sigma’ya, “Biz Hrisi Avgi’nin (Yunanistan’daki Altın Şafak) Kıbrıs kolu değiliz. Bizzat kendisiyiz” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANI İSİM KAYDINI KABUL ETMEYİNCE…

Türkçe açılımı Ulusal Halk Hareketi (Ethniku Laikoy Netoku) olan ELAM’ın lideri Hristos Hristu, neden Hrisi Avgi adını kullanmadıklarını ise, şöyle açıklıyor:

“ELAM, Hrisi Avgi’nin kardeş örgütü değildir. Bizzat kendisidir. Karıştırmayın. Biz Kıbrıs’ın Hrisi Avgisi’yiz. İçişleri Bakanlığı’na Ulusal Halk Hareketi’nin ilk başvurusunu yaptığımız zaman Hrisi Avgi adını kabul etmediler. Bunun üzerine başka bir isim aradık ve ELAM’ı kurduk. Bunu da hiç saklamadık.

ALTIN ŞAFAK LİDERİNİN KORUMASI

ELAM lideri Hristos Hristu, Güney Kıbrıs’ta teşkilatlanmaya başlayıncaya kadar da Yunanistan’daki Altın Şafak’ın lideri Nikos Mihalolaikos’un yakın korumalığını yapıyordu. Altın Şafak’ın ‘Kırmızı şapkalılar grubu’ adı verdiği koruma ekibi içinde yar alan Hristos Hristu, liderin de en güvendiği isimler arasında.

Altın Şafak’ın parti sözcü ve Altın Şafak milletvekili İlias Kasidiaris, geçen yıl Mart ayında Kıbrıs’taki ELAM’ın Başkanı Hristos Hristu’nun, usulen başkanlık yaptığını ve gerçek başkanın Altın Şafak lideri Nikos Mihalolaikos olduğunu belirtti. Altın Şafak sözcüsü, “Bugün maalesef iki tane Helen devletimiz var. An gelecek bu iki Helen devleti birleşecek. Kıbrıs’ta parlamentoya girmeyi başardık. Çürümüş siyasetin mağarasına girmeyi başardık” dedi.

2017/02/8975136.jpg
Bu haber 3345 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Oğul Denktaş pul tartışmasına noktayı koydu
Oğul Denktaş pul tartışmasına noktayı koydu
AYDIN HANIM YOĞUN BAKIMDA
AYDIN HANIM YOĞUN BAKIMDA