ELÇİLİK SALDIRIYI KINADI VE...

Elçilik Surlariçi saldırısını kınadı

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği, aralarında merhum Rauf Raif Denktaş’ın torunu Orhan Kürşad’ın da bulunduğu 3 kişinin Surlariçi’nde darp edilmesini kınadı ve olayın Türkiyeli düşmanlığına yol açmaması gerektiğini, şu cümleyle anlattı:  “Hiçbir şekilde tasvip edilmesi mümkün olmayan bu üzücü olayın, KKTC toplumu içinde belirli bir kitlenin hedef haline getirilmesine vesile teşkil etmemesi, yanlış anlama ve ayrışmalara neden olmaması büyük önem taşımaktadır.”

19 Şubat 2017 - 19:02 - Güncelleme: 20 Şubat 2017 - 21:41

İŞTE ELÇİLİĞİN AÇIKLAMASI

Elçiliğin yazılı açıklamasında şöyle denildi:

“Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesinde hafta sonu 17 Şubat gecesi yaşanan, üç kişinin darp edildiği olayı büyük üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Kamu düzenini ve asayişi bozucu, KKTC halkının birlik ve bütünlüğüne tehdit niteliğinde olan bu ve benzeri olayları tasvip etmek mümkün değildir; bu vahşi olayın faillerini şiddetle kınıyor, olayda yaralananlara şifalar diliyoruz.

Öte yandan, bahse konu darp olayına adı karışan Türkiye vatandaşlığına da sahip üç kişinin tutuklanması ve olayla bağlantısı olduğu düşünülen diğer üç kişinin polis tarafından arama çalışmalarının hızla sürdürülüyor olması memnuniyet vericidir. Beklentimiz, Kuzey Kıbrıs’ta halkın huzurunu bozucu, barış ve kardeşlik duygularına zarar verici bu olaya sebebiyet verenlerin biran önce KKTC adaleti önüne çıkarılmaları ve bu tür olayların önlenmesini sağlayacak tedbirlerin alınmasıdır.

Hiçbir şekilde tasvip edilmesi mümkün olmayan bu üzücü olayın, KKTC toplumu içinde belirli bir kitlenin hedef haline getirilmesine vesile teşkil etmemesi, yanlış anlama ve ayrışmalara neden olmaması büyük önem taşımaktadır.

Sahip olduğu tarihi ve kültürel özellikleriyle Surlariçi, Kuzey Kıbrıs’ın ve Lefkoşa’nın en değerli, en nadide bölgelerindendir. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin, Surlariçi’nin tarihi ve kültürel birikimine yaraşır şekilde muhafaza edilerek, sosyal dokusuyla, ekonomik, turistik imkanlarıyla toplum yararına geliştirilmesi yönünde KKTC makamlarıyla her türlü işbirliğine hazır olduğunun bu vesileyle bilinmesini isteriz”.

DENKTAŞ’IN TORU ORHAN KÜRŞAD DA AÇIKLAMA YAPTI

Saldırıya uğrayan ve yaralanan Rauf Denktaş’ın torunu Orhan Kürşad da sosyal medya hesabından benzer bir uyarıda bulundu. Orhan Kürşad şunları yazdı:

“Önemli olanın bizlere yapılan saldırının bir bölgeye, kitleye veya zümreye indirgemeden, birgün hepimizin başına gelebiliri düşünerek, konuyla ilgili bilimsel ve eğitimsel girişimler başlatarak bölgeyi kurtarmakla çözüm üretmek olduğunu düşünüyorum.

Yapılan saldırının hiçbir şekilde cezasız kalmayacağına olan güvenim içimizi rahatlatmakta. Bir insanın yüzüne şişeyle vurarak öldürmek için hasar vermek kabul edilebilir ve hiçbir kesim için anlaşılabilir birşey olduğunu sanmıyorum

Yüzümün çeşitli yerlerinde dikişler, hepimizin çeşitli bölgelerinde morluklar ve şişlikler dışında çok şükür daha ciddi birşeyimiz yok. Şükrediyoruz ki daha kötü bir haberle siz sevenlerimizin karşısına çıkmadık.

 

Bu haber 1839 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Oğul Denktaş pul tartışmasına noktayı koydu
Oğul Denktaş pul tartışmasına noktayı koydu
AYDIN HANIM YOĞUN BAKIMDA
AYDIN HANIM YOĞUN BAKIMDA