Başgan
Halil Paşa

Halil Paşa

SINIRSIZ

Başgan

13 Şubat 2017 - 21:23 - Güncelleme: 14 Şubat 2017 - 21:25

“Başgan”.

Her bir sahnesi buram-buram Kıbrıs kokulu, belgesel bir film. Güldürdüğü kadar aynı anda kederlendiren ve düşündüren sahneleriyle de kendi halinde bir yapıt.

“Aslında bu filmi Kıbrıslı olmayanın benimsemesi, Kıbrıslı olmayan birisine göre daha çok” diye düşünüyorum.

***

Yalnızca Kıbrıslı olmak da yetmiyor ya. 1974 sonrasında Kıbrıs’ta yaşamayan da bu filmdeki pek çok mesajı kaçırabilir. Ancak 1963-74 yıllarına, çocuk-genç haliyle de olsa yetişebilen kuşağımdan Kıbrıslıların, bu belgeselin bir sahnesinde “kendisini de rol kesiyor bulabileceğini” düşünüyorum.

Filmin danışmanlığını Kıbrıslıların siyasi entelektüellerinden Mete Hatay yapmış.

Yönetmeni Orhan Eskiköy, film için Havadis gazetesine verdiği röportajda:  “Bir siyasetçi ile ilişki kurmak çok da kolay bir iş değil. Siyasetçilerin en çok yalan söyleyebilen kimseler oldukları söyleniyor. Rollerini o kadar iyi oynarlar ki çoğu zaman yalan söylediklerini bile anlayamazsınız. Ama Arif beyin böyle bir özelliği yok. Söyledikleri ile kendi kendini bile yalanlayabilen bir adam” demiş.

Zaten Arif bey’in de, canlı yayınlanan bir televizyon programında kaç kez aday olduğunu, programın sunucusundan öğrendiği bir sahne, masum “dağınıklığını” ele veriyor.

“Başgan” filmini seyrettikten sonra Arif Salih Kırdağ’ın, siyasi yaşamımızda hiç de es geçilecek, görmezden gelinecek bir karakter olmadığına karar verdim. Çünkü başrolü oynatıldığı bu filminde Kırdağ, bizim, 1974 sonrasından bu yana geleneksel diyebileceğimiz “ortalama Kıbrıslı Türk politikacı” prototipi ile çok benzerlikler arz ediyor.

***

Düşüncelerinin yetişmeye çalıştığı ancak bir türlü ulaşamadığı makineli tüfek hızındaki konuşmasıyla, bir öncesinde söyledikleriyle çelişkiye düşen sonraki söylemleri, sıkışınca içerideki kamu oyunu görmezden gelerek yabancı ajans ve gazete haberlerinden çıkardığı kerameti kendinden menkul yorumları, eşi Hülya Kırdağ’ı aynı zamanda kendisine işçi, afişçi, fotoğrafçı ve kahveci olarak seçerken, her evli erkeğin arkasında “arı gibi işlek bir eşin”olduğuna dair o erkek egemen, zaruriyetten kaynaklı halleriyle…

Bakmayın siz yukarıda yazdıklarıma. Aynı zamanda iş başa düşünce, rakiplerinin kalabalık ve “caf-caf”lı mitinglerine, kendi fotoğrafçısı ve dahi propagandacılığını da üstlenerek yapayalnız balıklama dalan yerli versiyon bir “Don Kişot”tur Arif Salih Kırdağ.

Kendine soru soracak gazetecilere ve program sunucularına çiçek alıp sunan bir centilmendir.

Lürücina’dan Elye’ye yalın kılıç yola çıkan bir “şövalye”dir o.

Kıbrıs’ı, ikiye değil üçe bölecek kadar içimizdeki Taksimci siyasilerden de “bölücü”.

Üçüncü bölgede, iki cemaatten birlikte yaşamaya hevesliler için yer açacak kadar da “barış”ve “uzlaşı” yanlısıdır.

***

Eğer Kıbrıslı ve hele de Kıbrıslı Türkseniz eğer, “Başgan”ı kaçırmayın derim. Gidin görün bu filmi. Görün de, sonra da oturup iyice bir düşünün…

“Sürekli seçim kaybeden Arif Salih Kırdağ’ın, sürekli seçilen bazı politikacılardan neyi eksik” diye bir düşünüverin.

Kıbrıslı Türklerin 1974 sonrası yaşamı neyin üzerine bina edildi?

Neden gündelik yaşamlarımızda bu kadar çok çelişkiye düşüyor, bu kadar çok edilgenliğimizi açık eden boş laflar ediyoruz. Vatanımızı ve milletimizi 40 yılda, 40 milletten daha büyük bir ışıklı bayrak yapma sevgimizin kaynağında neler vardır?

Ne bu hiddet, bu celal!..

Sanırım Akdeniz’in sıcak kanlılığından ve ikliminden de öte, adanın Kuzeyi’ndeki somut durumundan kaynaklı hiddet ve celallenmelerimizin kaynağı; filmin sonuna doğru Lefkoşa’nın tanınmış “gazmircisi” Enver’in mağazasında, oyuna talip olduğu kızgın seçmen ile “başgan adayı” Arif Kırdağ arasında geçen konuşmada saklı…

Başgan’ı kaçırmayın… Çünkü pek çok tanıdık özelliğiniz, kendinize itiraf edemediğiniz “masum gibi görünen” suçlarınız, güçsüzlüğünüzü örtmek için o güçlüden yana halleriniz, bu filmin bir yerlerinden size göz kırpacak.

Başlıkta yazmış olduğum gibi…

Başgan’ı kaçırmayın, çünkü o içimizden biri…

Bu yazı 12819 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar